Kdo jsme

Jsme parta velmi zdatných elektroniků, většinou narozeni ve znamení Lva ve zdravém a silném ročníku 1962 a od svých osmi až deseti let, kdy nám rodiče koupili páječky, se věnujeme elektronice.

Velmi komické byly situace v radioelektronickém kroužku na základní škole, kdy jsme i bez dozoru pedagoga stavěli podstatně složitější přístroje /většinou zesilovače/, než moji kolegové a spolužáci, začínající krystalkami, audiony, reflexními přijímači a podobně jednoduchými věcmi. Tyto jednoduché záležitosti jsme už měli díky Pavlu Šraitovi, časopisu ABC a časopisům Amatérské Radio a Radiový konstruktér dávno za sebou a vyzkoušené. Situace nemohla v deváté třídě vyvrcholit vlastně jinak, než přihláškami na maturitní učební obory, zaměření sdělovací technika /nf technika, vysílače, telefonní ústředny, rozhlas po drátě a další/.

V té době nebylo příliš jednoduché se dostat na jakoukoliv lepší školu kromě klempířů, tesařů a obráběčů kovů. Proto bychom na tomto místě rádi poděkovali svým rodičům, že díky známostem /bez známostí to tehdy za socialismu vůbec nešlo/ nás na příslušné školy dostali. Přijímací zkoušky byly víceméně symbolické, přijímací komise zřejmě už věděla, kdo před nimi sedí. Naštěstí nás vzali všechny. Prakticky od této doby se začíná počítat naše praxe, protože už na učilišti jsme byli my zdatnější, v rámci výuky, nuceni opravovat nejrůznější přístroje, magnetofony, gramofony a zesilovači počínaje a barevnými televizory konče. Tehdy jsme si vypěstovali neskutečný odpor k jakémukoli televizoru, hlavně díky ruským, bulharským, maďarským a jugoslávským křápům, které do republiky dovážela v rámci RVHP /rada vzájemné hospodářské pomoci/ tehdejší TESLA. Proto se na jiném místě těchto stránek dozvíte, že CRT či LCD televizor či monitor jakékoli značky Vám rozhodně neopravíme. Jednak si myslíme, že opravářů televizorů a TV servisů je poměrně slušný počet /a různé kvality/ a jednak si také myslíme, že naše hlavní zaměření /nízkofrekvenční technika/ je televizní technice na hony vzdálena a práce, která má být udělána ve slušné kvalitě, musí dotyčného bavit – a nás prostě televizory nebaví. Tečka. Jak říkával táta jednoho z nás, člověk nemůže dělat v oboru elektroniky všechno – raději jen jeden obor a to pořádně.